Verdergaan naar hoofdinhoud Aanmelden

Skip Navigation LinksHome > Bisdom Rotterdam Nu > Beeld & Geluid > 081028 Schatten van de kerk (Delft)  

Goede Start Samen Stadgenoot (Delft) met daklozentheater

Het daklozentheater uit Amsterdam trakteerde een volle zaal in de Maria van Jessehof op Shakespeare, Opera, poëzie, muziek en zelf buikdansen. De daklozen toonden hun talenten en de mens die schuilgaat achter een dakloze. De zaal zong op uitnodiging van de acteurs mee met de liederen die ze zongen.

“en dan zeg jij
 dat je het moeilijk hebt
omdat het even niet meer gaat
loop dan met me door de stad en kijk wat er gebeurt op straat
dan zul je zien dat het lang zo slecht niet gaat.”
(Een Nederlandse variant van Streets of London)

Tegelijkertijd werd op een ludieke en humorvolle wijze getoond hoe het leven van daklozen onmogelijk wordt gemaakt.

Het gezelschap moest tijdens de voorstelling improviseren, want ze moesten het met een acteur minder doen. Net als ieder ander hadden de daklozen netjes een treinkaartje gekocht en wilden ze op de trein stappen. Een confrontatie met de politie was echter niet te vermijden en leidde er die ochtend toe dat één van de acteurs werd opgepakt. Pas toen het station Haarlem gepasseerd was, waren de daklozen er gerust op, dat ook zij niet werden opgepakt en hun reis naar Delft konden voortzetten.

De voorstelling van La Troep is gebaseerd op het Bijbelverhaal de Barmhartige Samaritaan maakte onderdeel uit van de start van Samen Stadgenoot. Vanaf 15.00 uur werden Delftse Stadgenoten welkom geheten met koffie of thee en een krentenbol en goede gitaarmuziek van Delftse daklozen. De leden van de Stuurgroep Samen Stadgenoot stelden zich voor. Jaap Smit die als betrokken stadgenoot deel uitmaakt van de stuurgroep interviewde Hein Andrea, die vertelde over zijn ervaringen als dakloze in Duitsland en één van zijn gedichten voordroeg.

Saskia Bolten startte het programma. Zij verving de burgemeester Bas Verkerk en wethouder Dick Rensen die omdat het herfstvakantie was zich in huiselijke kring begaven. Saskia Bolten vond het een goede start, want in de zaal zaten allemaal verschillende stadgenoten bij elkaar. Een aantal van hen had ze al ontmoet tijdens de week van de armoede. Daar heeft ze geleerd, dat niet alle daklozen arm zijn en niet alle thuislozen baanloos. De Barmhartige Samaritaan herinnert ze zich als haar favoriete Bijbelverhaal. Door het Bijbelverhaal te vertellen introduceerde zij de theatervoorstelling La Troep.

Het was inderdaad een zeer gemêleerd gezelschap. Ook de politiek was er vertegenwoordigd. De start kende vooraf in de Delftse kranten veel belangstelling. Eén van de aanwezige sinds kort ex-dakloze uit Delft vertelde mij, dat de voorstelling herkenbaar voor hem was en dat hij er stil van werd. Al met al een geslaagd begin van Samen Stadgenoot in het verbeteren van de beeldvorming van dak- en thuislozen.

[Ingrid Lips, Stuurgroep Samen Stadgenoot, Delft]

   
   
   

 
Terug