Bisschop: ‘Kerstmis wil de hoop in ons versterken’
Bisschop Van den Hende verzorgt de driedaagse kerstretraite op Radio Maria
Vanaf 22 december verzorgt bisschop Van den Hende op Radio Maria een driedaagse kerstretraite, in het licht van het Heilig Jaar: pelgrims van hoop. De drie opeenvolgende uitzendingen (20 minuten) nodigen uit tot een bewuste voorbereiding op Kerstmis.
In de kerstretraite spreekt de bisschop over de profeet Jesaja en de hoop. Jesaja wordt gelezen op de vier zondagen van de Advent. Bisschop Van den Hende vertelt hoe bij Jesaja de hoop doorklinkt. Vanaf de eerste zondag gaat het over vrede: wapens worden omgesmeed tot werktuigen voor de oogst, vijandschap verdwijnt. Het gaat in de Advent over harmonie, woestijnen die bloeien en mensen die weer moed vatten. “Maak slappe handen sterk,” klinkt het.
Op de vierde zondag in de Advent wordt gelezen: een maagd zal een zoon baren en zijn naam zal zijn Emmanuel, God met ons. De hoop is daarmee een persoon die wordt verwacht. Ook in de kerstnacht klinkt Jesaja’s stem: “Het volk dat in het duister wandelt ziet een groot licht.”
“Laten wij ons raken door mensen in nood, zoals de Heer zich vanaf het begin liet raken door de nood van onze wereld?”
De bisschop spreekt in de retraite over geloofsgetuigen in het Nieuwe Testament als ‘pelgrims van hoop’. Op de eerste plaats is dat Maria. Zij is de eerste gelovige van het Nieuwe Testament. Haar antwoord “Mij geschiede naar uw woord” is een daad van vertrouwen: Maria plaatst haar leven volledig in Gods handen. Ook Jozef wordt een pelgrim van hoop. In een droom hoort hij de woorden van Jesaja: het kind dat verwacht wordt is Emmanuel, God met ons.
In het kerstevangelie zijn ook de herders en de wijzen die in beweging komen ‘pelgrims van hoop’. Zij horen de boodschap van de engelen, volgen het licht en zoeken het Kind. De hoop zet hen letterlijk in beweging.
De Advent nodigt uit om je hart wijd open te zetten. Maar de werkelijkheid van het leven kan die openheid onder druk zetten. Wereldwijd hebben veel mensen te maken met onveilige situaties, oorlog en geweld. De vlucht van Maria, Jozef en Jezus naar Egypte herinnert daaraan.
Paus Franciscus vroeg om in het Heilig Jaar van hoop zelf ‘bewegingen van hoop’ te maken naar mensen in nood. “De Heer zelf maakte de eerste beweging van hoop door mens te worden”, aldus bisschop Van den Hende in het licht van Kerstmis. “Laten wij ons raken door mensen in nood, zoals de Heer zich vanaf het begin liet raken door de nood van onze wereld? Staan we open voor de liefde van God om die te kunnen delen met de mensen die, zo lijkt het, zonder liefde moeten leven? Kerstmis mag in ons de hoop versterken, omdat Christus zelf in ons midden komt.”